paczka

Na czym polega usługa kompletacji towarów?

Rolą wielu przedsiębiorców jest nie tylko wyprodukowanie danych towarów, ale także umiejętne ich przechowywanie bez wpływu na jakość oraz stan wizualny produktów, które w późniejszym czasie trafią do klientów. Magazynowanie to szeroko pojęty proces, w skład którego wchodzą liczne czynności kompletacyjne oraz logistyczne. Ich celem jest skompletowanie zamówienia i dostarczenie go do klienta. Czego dokładnie dotyczy kompletacja towarów, która pełni kluczową funkcję w procesie magazynowania? W dalszej części artykułu wyjaśniamy, co kryje się pod tym pojęciem.

Czym jest kompletacja towarów i jakie czynności wchodzą w jej zakres?

Kompletacja towarów to szereg czynności, których celem jest skompletowanie zamówienia przeznaczonego do konkretnego odbiorcy. W ramach takich usług wybiera się odpowiednie produkty, łączy ze sobą, umieszcza we właściwych opakowaniach oraz przygotowuje do wysyłki. Usługi kompletacyjne towarów na życzenie klienta oferuje m.in. nasza firma Operis, która specjalizuje się w magazynowaniu towarów o różnorodnym przeznaczeniu. Wyróżnia się dwie najpopularniejsze metody kompletacji – FIFO i LIFO. Pierwsza z nich odnosi się do ciągłego przepływu towarów na zasadzie przygotowywania do wysyłki zamówień składowanych najdłużej. Druga z kolei jest jej odwrotnością.

 Usługi kompletacyjne towarów mogą być realizowane:

  • ręcznie,
  • półautomatycznie,
  • w pełni automatycznie.

Kompletacja ręczna wiąże się z koniecznością częstego przemieszczania po magazynie i ręcznego kompletowania towarów przeznaczonych do wysyłki. Metoda ta jest najpopularniejsza, niemniej wymaga większego zaangażowania pracowników oraz zwiększa podatność na popełnianie błędów. Kompletacja półautomatyczna polega z kolei na realizowaniu operacji w większości ręcznie, jednak przy znaczącym udziale maszyn np. przy wykorzystaniu wózków systemowych. Takie połączenie poprawia efektywność oraz dynamizuje pracę. Automatyzacja kompletacji towarów natomiast bazuje na pełnym wykorzystywaniu nowoczesnych technologii, co przyspiesza proces przygotowywania zamówień oraz optymalizuje koszty operacyjne firmy.

zobacz jak do nas trafić? strzałka

poznaj nasze promocje

Kontakt - operis

sprawdź

mapę dojazdu

do naszej firmy