Jak zorganizować szybki i sprawny przeładunek towarów?

Sprawnie przeprowadzona usługa przeładunkowa zależy od kilku czynników. Dla szybkiego i bezpiecznego dla towarów rozładunku i załadunku znaczenie ma przede wszystkim odpowiednio przygotowane centrum logistyczne. Magazyn powinien być wyposażony w nowoczesny sprzęt, obsługiwany przez wykwalifikowaną załogę. Przeszkolona kadra i rozwinięte zaplecze techniczne to gwarancja płynnej obsługi i bezpieczeństwa ładunków. Poza tym na usprawnienie rozładunku wpływa też wybór odpowiedniej formy transportu towarów. Jedną z takich jest cross-docking. Na czym on polega?

Cross-docking jako sposób na usprawnienie przeładunków

Usługi przeładunkowe typu cross-docking polegają na tym, że towar w pierwszej kolejności trafia do magazynu, a następnie jest przygotowywany do wysyłki i przesyłany bezpośrednio do odbiorcy. W ten sposób pomija się etap magazynowania ładunków, który znacząco wydłuża łańcuch dostaw. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w przypadku towarów pochodzących z różnych źródeł, a wysyłanych do jednego odbiorcy bądź też towarów dostarczanych od jednego producenta, a transportowanych do różnych odbiorców.

Cross-docking znacząco obniża koszty logistyczne, a przy tym redukuje liczbę magazynów potrzebnych do składowania ładunków. Poza tym przyspiesza czas dostawy towarów do odbiorców. Jest to skutkiem szybkiej wysyłki oraz redukcji przestojów towarów w drodze od producenta do konsumenta. Należy przy tym pamiętać, że taka technika przeładunku gwarantuje efektywność jedynie przy dysponowaniu odpowiednim oprogramowaniem integrującym i synchronizującym wszystkie procesy związane z rozładunkiem i załadunkiem towarów. Sprawność usług przeładunkowych typu cross-docking w dużej mierze zależy więc od posiadania nowoczesnych systemów informatycznych.

zobacz jak do nas trafić? strzałka

poznaj nasze promocje

Kontakt - operis

sprawdź

mapę dojazdu

do naszej firmy