Jak mrozić magazynowane towary?

Niesprzedane produkty lub nadwyżki produkcyjne nie muszą trafiać na śmietnik. Przy  spełnieniu określonych warunków można je bezpiecznie magazynować. Należy jednak robić to w taki sposób, by ich przechowywanie nie wpłynęło na utratę wartości produktów. W tym celu konieczne jest np. utrzymanie właściwej temperatury w magazynach. Wiele produktów w temperaturze pokojowej jest narażonych na szybki rozwój procesów gnilnych. Rozwiązaniem, które pozwoli tymczasowo dezaktywować bakterie odpowiadające za rozkład artykułów spożywczych, jest mrożenie towarów. W jaki sposób można mrozić magazynowane towary? Poniżej wyjaśniamy, jak wygląda taki proces.

Mrożenie towarów w magazynach – jak to wygląda w praktyce?

Poza składowaniem towarów w nowoczesnych chłodniach nasza firma Operis oferuje też jedną z najnowocześniejszych metod mroźniczych, którą jest mrożenie szokowe. Mrożenie szokowe polega na umieszczeniu towarów w koszach lub w kartonach ażurowych w zamrażalni szokowej zapychowej o temperaturze zamrażania poniżej -32 stopni Celsjusza. Układanie towarów w ten sposób umożliwia swobodny przepływ powietrza w urządzeniu, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie wydajności jego pracy oraz eliminuje ryzyko powstawania awarii. Ponadto taki sposób mrożenia zapewnia równomierne i przede wszystkim szybkie mrożenie, dzięki czemu magazynowane produkty nie tracą wartości odżywczych ani swoich walorów wizualnych i smakowych.

W porównaniu do tradycyjnego mrożenia mrożenie szokowe jest dużo szybsze, co przekłada się na niższe ryzyko występowania zmian w strukturze produktu. Mianowicie podczas mrożenia cząsteczki wody, które zmieniają się w kryształki lodu, stopniowo zwiększają swoją objętość, co może prowadzić do uszkodzeń produktu. W związku z tym dłuższy czas mrożenia przekłada się na większe ryzyko zmian w wyglądzie, ale także i smaku artykułów spożywczych. Zaletą mrożenia szokowego jest zatem niska ingerencja w wartość produktu. Ponadto nowoczesna aparatura wyposażona jest w system regulacji temperatury, dzięki czemu można stale kontrolować warunki przechowywania.

zobacz jak do nas trafić? strzałka

poznaj nasze promocje

Kontakt - operis

sprawdź

mapę dojazdu

do naszej firmy