przeładunek

Czym jest cross-docking?

Cross – docking jest coraz częściej wykorzystywany przez firmy. Pod tą nazwą kryje się metoda dystrybucji towaru, z której w całym łańcuchu dostaw usunięto etap podczas którego przechowywano towar w magazynie. Inną nazwą cross – dockingu jest przeładunek kompletacyjny. Podczas cross – dockingu towar przywożony od dostawcy zaraz po przyjęciu do magazynu jest ponownie pakowany i kierowany do dalszej wysyłki. Takie działanie pozwala na znaczne skrócenie czasu realizacji zamówienia.

Jakie są zalety cross – dockingu i jak wygląda on w praktyce?

Cross – docking ma ogromny wpływ na przyspieszenie procesu transportu, a co za tym idzie większym zadowoleniu klientów, niezależnie od tego czy są to klienci detaliczni, otrzymujący swoje zamówienie czy producenci zamawiający surowce do fabryki. Dzięki temu firma zyskuje stałych klientów, przynoszących zyski.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość dużej ilości przeładunków pomimo małej powierzchni magazynu. Jako że towar nie jest w nim gromadzony, nie jest potrzebna duża powierzchnia użytkowa. Cross–docking jest bardzo nowoczesną i elastyczną metodą dystrybucji. Tego rodzaju działanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów. Firmy zajmujące się tym rodzajem dystrybucji charakteryzują się wysoką jakością usług, nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą pracowniczą.

Cross-docking opiera się na czterech etapach działania. Przyjęcie towaru musi zostać odpowiednio zaplanowane, aby zgrało się z kolejnymi etapami dystrybucji. Następnie towary zostają przyjęte do magazynu. Kolejnym krokiem jest ich rejestracja w systemie i obowiązkowa kontrola jakości wraz ze sprawdzeniem ilości i stanu dostarczonych towarów oraz ich zgodności z dostarczonymi dokumentami. Następnie następuje konsolidacja zamówień, przygotowanie ich do dalszej dystrybucji i rozesłanie do klientów.

Cross-docking jest świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie liczy się czas i wysoka jakość. Jest najlepszą odpowiedzią na rosnące wymagania i potrzeby firm i osób prywatnych. Wykorzystanie tej metody dystrybucji pozwala na znaczne obniżenie kosztów i większy rozwój firmy.

zobacz jak do nas trafić? strzałka

poznaj nasze promocje

Kontakt - operis

sprawdź

mapę dojazdu

do naszej firmy